WCE Razor Walker Award ProgramPhoto of Watson School









Previous Razor Walker Awards Winners


Dr. Alton Anderson, ’95
Mr. Julian W. Anderson, ’98
Senator Marc Basnight, ’01
Bishop George E. Battle, Jr. ’95
Dr. Leonard Beckum, ’94
Dr. Larry M. Bell, ’97
Dr. Heyward C. Bellamy, ‘02
Mary A. Black, ’94
Boney Architects, ‘04
Mr. James Patrick Boykin, ’99
Ms. Carolyn S. Braxton, ’97
Dr. Bobby Brayboy, ’01
President Molly Broad, ’01
Mr. Leon Brogden, ’99
Mr. Bruce Brooks, ’94
Ms. Carolyn Brown, ’95
Ms. Eva E. Brown, ’97
Dr. Henry Davis Bruton, ’99
Ms. Doris B. Bryant, ’98
Ms. Jennifer Buell, ’99
Ms. Rosie Bullard, ’95
Ms. Mary L. Burkett, ’93
Dr. Denis G. Carter, ‘02
Mr. John Carriker, ‘03
Mr. Gary Chadwick, ’01
Dr. Gurney E. Chambers, ’97
Ms. Vicki C. Collins, ’98
Ms. Sharon Darling, ’00
Ms. Linda K. DeGrand, ’99
Mr. Cornelius Donaldson, ’95
Mr. John Dornan, ’01
Mrs. Mary P. Easley, ‘04
Senator John Edwards, ‘03
Dr. Harvey Estes, ’94
First Union National Bank, ’01
Dr. Dudley Flood, ’94
Mr. Robert Freedman, ’93
Mr. William Friday, ’00
Dr. Thomas Eliot Frothingham, ’99
The Honorable Ernest B. Fullwood, ’98
Dr. James J. Gallagher, ’00
Mr. James F. Goodmon, ’95
Mr. Jose M. de Peralta, ‘02
Ms. Gladys Graves, ’93
Mr. Charles F. Green, III, ’98
Ms. Robyn Hadley, ’93
Mr. Benjamin B. Halterman, ’95
Mr. William G. Hancock, Jr., ’99
Harris Teeter, Inc, ‘03
The Honorable Pattie Sue Harrison, ’95
Ms. Anna Hattaway, ’95
Ms. Connie Hawkins, ’93
Mr. Charles Henry, ’94
Ms. Toni Coggins Hill, ’97
Mr. David Holt, ’93
Ms. Joyce Huguelet, ’01
Governor James B. Hunt, ’00
Dr. Nathaniel Irvin II, ‘03
Ms. Suzanne Jamieson, ’97
Dr. William L. Joyner, ’00
Dr. Samuel Katz, ’93
Ms. Adelaide Daniels Key, ‘98
Mr. Joe L. King, III, ‘98
Mr. Thomas Lambeth, ‘00
Mr. Leon Larson, ’98
Senator Howard Nathaniel Lee, ‘99
Dr. James R. Leutze, 04
Ms. Jan Lewis, ‘01
Ms. Faye Lloyd, ‘95
Dr. Melvin D. Levine, ‘94
Sue Long, ‘95
Dr. John Lucas, ’93
Mr. Hugh MacRae, ‘00
Ms. Peggy Manring, ‘00
Representative Daniel F. McComas, ’98
Mr. Roger McGuire, ’93
Mr. Jeffrey McInnis, ‘97
Mr. Danny McPherson, ’95
Sheriff Joseph McQueen, Jr., ‘99
Mrs. Mary S. Mosley, ‘04
Ms. Lois Moye, ‘95
Dr. John A. Murphy, ‘94
Ms. Tannis Nelson, ‘03
Representative Martin Nesbitt, ’93
Ms. Jo Ann Norris, ‘02
Ms. Amber Parker, ‘97
Ms. Constance Parker, ‘03
Ms. Jane Smith Patterson, ‘94
Dr. Robert E. Phay, ‘04
Dr. Andrew Craig Phillips, ‘01
Dr. C. Owen Phillips, ’93
Mr. Rick S. Price, ‘97
Progress Energy, ‘02
Mr. Tom S. Rabon, Jr. ’98
Mr. J. Billie Ray, Jr., ‘94
Dr. Joseph Gerald Reves, ‘99
Dr. Cecil R. Reynolds, ’98
Dr. Frank R. Reynolds, ‘04
Dr. Judith Rhue, ’98
Dr. Jay Robinson, ‘95
Ms. Elizabeth Ross, ‘94
Mr. Benjamin S. Ruffin, ‘99
Ms. Ellen Scouten, ’93
Mr. Stephen A. Scroggs, ‘94
Dr. William C. Self, ‘04
Dr. Ronald B. Singletary, ‘99
Mr. Gordon Smith III, ‘02
Mr. J. Oliver Smith, ’93
Dr. Linnea W. Smith, ‘99
Dr. Marc J. Sosne, ‘02
Mr. Robert W. Spearman, ‘02
Mr. Edwin M. Speas, ‘94
Dr. Dan Strickland, ‘03
Dr. David T. Tayloe, Jr., ‘97
Col. John D. Taylor, ‘95
Mr. Patrick A. Thomas, ‘97
Ms. Bertha Boykin Todd, ‘01
Ms. Janet Toedt, ’98
Mr. Christopher Tunstall, ‘99
Dr. Robert E. Tyndall, ‘00
Ms. Ellizabeth Kelly Varnadore, ’98
Mr. Robert F. Warwick, ’98
Dr. Monroe Watkins, ‘97
Dr. Edwin L. West, ’93
Dr. Karen S. Wetherill, ’98
Ms. Cheryl Willoughby, ‘94
Mr. Barden Winstead, Jr., ‘97
Dr. Eugene E. Wright, Jr., ‘97